fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zmysłowy świat zapachów

Człowiek jest istotą posiadającą pięć zmysłów. Niektórzy upierają się przy sześciu, biorąc pod uwagę intuicję, czy też instynkt. Pełnią one bardzo ważne funkcje w naszym życiu, sprawiając, że jest ono pełniejsze, bogatsze i piękniejsze.

Autorzy Sensoryki i podstaw perfumerii, dzielą zmysły na zewnętrzne (smak, węch, wzrok, słuch, dotyk) i wewnętrzne– określające naszą osobowość (wyobraźnia, osąd, fantazja i pamięć). Bez zbędnej gadaniny, przedstawiają nam świat zmysłów człowieka, pokrótce omawiając każdy z nich. Nie ma w tej książce zasypywania nas niepotrzebnymi informacjami, faktami czy też ciekawostkami. Nadaje to książce charakter podręcznikowy.

Nie jest to pozycja obowiązkowa tylko dla osób pragnących zostać perfumiarzami, ale może być ciekawą lekturą dla wszystkich osób związanych z kosmetologią. Bowiem autorzy omawiają tu substancje stosowane również w kosmetyce. Liczne olejki eteryczne mają swoje zastosowanie w aromaterapii i masażu. Wielu z nich używa się także do wzbogacenia kosmetyków. Czerpać wiedzę można na temat ich pochodzenia, występowania, składu chemicznego, właściwości fizykochemicznych, farmakologicznych i aromaterapeutycznych. A ponieważ jest to wiedza niezbędna każdemu adeptowi kosmetologii, warto zapoznać się z tą lekturą.

Dla przyszłych perfumiarzy Sensoryka… będzie doskonałą okazją do nabycia podstaw tego zawodu. Napisana przystępnym językiem, stanowi wiedzę w pigułce. Jednocześnie otwiera przed nami intrygujący świat zapachów, wprowadza w tajniki zawodu, który jest jednym z najtrudniejszych w branży substancji zapachowych. Książka przeprowadzi nas krok po kroku poprzez substancje zapachowe, ich rodzaj, prowadząc w głąb sekretów perfumerii, sposobu mieszania olejków, technologii produkcji perfum, metod pozyskiwania i utrwalania zapachów.

Prawdziwych kreatorów zapachów nie ma zbyt wielu w świecie. Zawód ten wymaga bowiem szczególnych umiejętności psychofizycznych i szczypty twórczego talentu. Parfumeria od zawsze miała w sobie coś z alchemii- wiedzy tajemnej. Tworzenie zapachów jest niewątpliwie trudną i żmudną sztuką. Najtrudniej jednak jest wyobrazić sobie zapach i zapisać jego recepturę. Trudności te sprawiają, że perfumiarz jest prawdziwym artystą, nie odtwarzającym zapachów natury, lecz stwarzającym pachnidło nie istniejące w świecie.

Zapach w dziwny sposób działa na człowieka. Jeśli wiemy, której woni użyć, możemy w istotny sposób wpłynąć na czyjś nastrój- zrelaksować, ukoić nerwy, zenergetyzować, a nawet wpłynąć na sprawność mózgu, pamięć i kreatywność.

Być może książka ta stanie się dla kogoś inspiracją, by rozpocząć przygodę z kreowaniem zapachów. Jeśli tylko zdecydujemy się na przekroczenie tej bramy do zmysłowego świata woni.