fbpx
22 Wrzesień, 2019
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Znamy mechanizm przenikania nanocząsteczek

Dostarczenie środków odżywczych czy leków do wnętrza komórek bez ich jednoczesnego zniszczenia jest niełatwym zadaniem. Dlaczego? Ponieważ ściany komórkowe bardzo dobrze chronią wnętrze komórki.

Mimo wszystko naukowcy w 2008 roku wykazali, że nanocząsteczki złota pokryte cienką warstwą specjalnego polimeru nie czyniąc krzywdy komórkom mogą do nich przenikać. Pozostało dowiedzieć się jak to możliwe. Obecnie już wiemy jak działa ten przydatny mechanizm przenikania, a to dzięki uczonym z MIT-u i Ecole Polytechnique de Lausanne.

Ciekawi szczegółów? Otóż seria symulacji komputerowych i laboratoryjnych eksperymentów wykazała, że kluczowym elementem przenikania wspomnianych nanocząsteczek jest ich możliwość łączenia się z lipidami tworzącymi ścianę komórkową. Warto wiedzieć, iż istnieje górna granica wielkości nanocząsteczki zdolnej przeniknąć przez ścianę komórkową. Jej rozmiar jest zależny od składu pokrywającego cząsteczkę materiału.

Z czego składa się polimer pokrywający nanocząsteczkę złota zdolną przenikać do komórek? Z mieszaniny hydrofobowych i hydrofilowych składników. Sama powłoka pokrywająca całą powierzchnię cząsteczki ma grubość pojedynczej molekuły. Uczeni podzielili się również informacją, że do stworzenia powłoki możliwe jest wykorzystanie wielu różnych składników.

Jeśli wziąć pod uwagę, iż nanocząsteczki całkowicie pokryte są polimerem, dla ich przenikania nie jest ważne, z jakiego materiału. Aczkolwiek złoto ma inne, przydatne właściwości. Jakie na przykład? Umiejętność pochłaniania promieni X. To oznacza, że po wniknięciu do komórek nowotworowych mogą zostać podgrzane, aby posłużyć się nimi do zabicia komórek

Celem pracy naukowców jest opracowanie powłok umożliwiających selektywne przenikanie do określonego rodzaju komórek. Dlaczego? Ponieważ takie powłoki współpracujące z komórkami pozwoliłyby na dostarczanie bioczujników bądź leków do konkretnych komórek i tkanek.

Źródło: kopalniawiedzy.pl