fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
24 Marzec, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zrozumieć alergię

Naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Pensylwanii jako pierwsi zaobserwowali na żywych komórkach, że lipidy w błonie komórkowej uczestniczą w reakcji alergicznej. Badania pomogą zrozumieć przyczynę alergii i wpłyną na przyspiesznie odkrycia skutecznego leku.

Zespół naukowców prowadził badania nad cholesterolem, który według nich służy jako platforma dla receptorów łączących się z przeciwciałami (w tym przypadku dla IgE). Immunoglobulina E wiąże się z receptorami, inicjując wytwarzanie histaminy – substancji, która powoduje m.in rozszerzenie światła naczyń krwionośnych.

Pomimo że od dawna są znane powiązania lipidów z reakcją alegiczną, naukowcom z Uniwersytetu Penn jako pierwszym udało się udokumentować ten związek na żywych komórkach:

– Nikomu nie udało się obserwować domen lipidowych, ponieważ są zbyt małe i nietrwałe, aby zobaczyć je w mikroskopie świetlnym – twierdzi Erin Sheets asystent na Wydziale Chemii.

– Podjęliśmy wyzwanie; użyliśmy kombinacji technik obrazowania i spektroskopowych – dodał Ahmed Heikal profesor Wydziału Bioinżynierii.

W pierwszej fazie doświadczenia naukowcy oznakowali dwoma różnymi markerami fluorescencyjnymi błonę komórkową oraz przeciwciała IgE. Następnie wprowadzili alergen, który rozpoczął kaskadę reakcji alergicznych.

Aby potwierdzić tezę, że reakcja alergiczna wymaga udziału domen lipidowych, naukowcy zastosowali fluorescencję opierajacą się na wzbudzaniu molekuł krótkimi impulsami lasera.
Czas, w którym cząsteczki pozostaną w stanie wzbudzonym przed emisją fotonu, dostarcza cennej wiedzy o ich chemicznej strukturze.
W przeprowadzonych doświadczeniach naukowcy dowiedli, że badana błona komórkowa ma dłuższy czas życia w obrębie domeny lipidowej. Badania wykazały również związek domen lipidowych z błoną komórkową połączoną z IgE – zasadniczym czynnikiem wpływającym na reakcję alergiczną.

W przyszłości naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Penn planują rozpocząć badania mające wyjaśnić procesy starzenia się komórek.