fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zrozumieć MITF, pokonać czerniaka

Promienie Rentgena pomogły zidentyfikować główny regulator odpowiedzialny m.in. za powstawanie czerniaka. Przy pomocy promieni Rentgena zespół z Hamburga odkrył budowę cząsteczki głównego regulatora ważnego dla rozwoju najbardziej śmiertelnej formy raka skóry- czerniaka.

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie naukowym Genes & Development, rzuciły nowe światło na działanie tzw. czynnika transkrypcyjnego MITF (powiązanego z mikroftalmią). Okazało się, że wspomniany czynnik transkrypcyjny związany jest również z powstawaniem raka skóry oraz rozmaitymi chorobami wrodzonymi, gdzie produkcja melaniny jest zakłócona. Ponadto MITF można także odnieść do pewnych aspektów starzenia się.

„Dane uzyskane podczas badań mogą stanowić racjonalną podstawę do stworzenia leków dostosowanych do indywidualnych potrzeb wpływania na MITF”– wyjaśnia Vivian Pogenberg z European Molecular Biology Laboratory (EMBL) w Hamburgu.

Czerniak jest guzem złośliwym komórek, które wytwarzają pigment skóry. Nie jest najbardziej powszechną formą raka skóry, ale zdecydowania jedną z najbardziej śmiercionośnych. Około trzech z czterech przypadków zgonów z powodu raka skóry to czerniak.

Ważne dla rozwoju czarniaka jest wadliwe działanie czynnika transkrypcyjnego MITF. Czynniki te decydują, które z części DNA zostają odczytane i przeniesione do strategii działania białka w komórce. Niewiele części DNA jest aktywnych w każdej komórce, a działanie to zmienia się z czasem. Na przykład, MITF uruchamia mechanizm komórki, zmieniając aminową kwaśną tyrozynę w melaninę.

Czynnik transkrypcyjny MITF sprawia również, że komórki macierzyste zmieniają się przede wszystkim w komórki barwnikowe i kontroluje ich rozprzestrzenianie się oraz śmierć. Dlatego nazwano go głównym regulatorem.

Mutacje MITF odgrywają rolę w rozwoju raka skóry. Powodują także choroby genetyczne jak, zespół Tietza czy Waardenburga. Czynnik ten odgrywa rolę w siwieniu włosów z wiekiem i innych przebarwieniach związanych ze starzeniem się.

Niemieccy naukowcy skrystalizowali MITF w laboratorium i  prześwietlili promieniami Rentgena. Analiza wyjawiła niespodziewanie molekularne układania, które dają MITF skręt jedyny w swoim rodzaju. Odkrycie to daje możliwość naprawy źle funkcjonującego czynnika transkrypcyjnego.

„Ostatecznym celem będzie, aby w pełni zrozumieć funkcje MITF. Ocenimy również, jakie to może mieć zastosowanie w potencjalnym leczeniu”– powiedział Matthias Wilmanns z grupy EMBL w Hamburgu.

Być może, naukowcom zajmie jeszcze sporo czasu opracowanie metody naprawy działania głównego regulatora. Jest jednak nadzieja, że gdy uda się wpłynąć na MITF, czerniak nie będzie siał takiego spustoszenia. A my spokojnie będziemy zażywać kąpieli słonecznych. Na razie jednak radzimy co jakiś czas kontrolować stan swojej skóry.

Źródło: Eurekalert