fbpx
05 Sierpień, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zwalcz rozstępy przy pomocy mezoterapii

Rozstępy to wstydliwy temat unikany przez kolejne pokolenia kobiet na całym świecie. Postrzegane jako skaza na ciele, boli podczas każdego spojrzenia w lustro. Przy braku akceptacji ze strony partnerów mogą prowadzić do wielu kompleksów i cierpień. Choć coraz częściej widoczne są kampanie w myśl zyskującej popularność trendu body positive, denerwujące okazują się nawet reklamy, czy zakupy w sklepach internetowych, pełnych od zdjęć modelek z perfekcyjnym ciałem. Niepotrzebnie. Dzięki postępowi technologicznemu oraz rozwojowi medycyny estetycznej dzisiaj z łatwością możemy osiągnąć efekt spłycenia lub nawet eliminacji tych nieestetycznych zmian na ciele. Bogata paleta dostępnych zabiegów, zróżnicowanie pod względem intensywności, długotrwałości oraz ceny pozwala na dobranie rozwiązań odpowiednich dla każdego rodzaju skóry, cierpliwości oraz portfela. Idealna może okazać się mezoterapia, której to postanowiliśmy dokładniej się przyjrzeć.

Skąd biorą się rozstępy?

Za głównego winowajcę tych nieestetycznych zmian na naszej skórze eksperci wskazują nagłą zmianę naszej wagi. I wbrew stereotypom nie musi to być skutek ciąży – zdarzają się rozstępy spowodowane także dojrzewaniem czy rozrostem mięśni. I choć przyrost wagi to główny czynnik odpowiadający za ich powstawanie, to podobnie jak w przypadku wielu innych zmian, cała sytuacja ma szereg innych, pobocznych przyczyn. Wpływ na to mają również hormony czy właściwy sposób odżywiania. Zaburzenia hormonalne lub niewłaściwa dieta mogą wpłynąć na osłabienie włókien kolagenu i elastyny. Skóra bez odpowiedniej ilości tego ważnego budulca w sposób oczywisty jest bardziej podatna na powstawanie rozstępów. Kolejnym elementem warunkującym skłonności do powstawania tych dolegliwości jest tzw. rozciągliwość skóry. To czynnik, z którym musimy się pogodzić, a nawet polubić. O ile w przypadku diety czy niewłaściwej gospodarki hormonalnej możemy pozwolić sobie na działania, o tyle w przypadku tego elementu decydujące są geny, które określają plastyczność naszej skóry i jej wytrzymałość na naciągnięcia.  To właśnie to może powodować powstawanie śladów po rozciąganiu nawet u osób szczupłych, nigdy nie będących w ciąży czy mających w przeszłości problemy z nadwagą.

Uniknięcie rozstępów

Zapobieganie powstaniu rozstępów to często żmudna walka, podczas której stajemy na z góry straconej pozycji. Oczywiście, można ich uniknąć poprzez dbanie o odpowiednią wagę, jednak co z rozstępami wynikających z okresu dojrzewania lub ciąży? Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków, które są reklamowane jako świetne uzupełnienie naturalnego kolagenu i zapobiegające powstaniu rozstępów jednak ich rzeczywista skuteczność może być rozczarowująca. Rozstępy powstają bowiem zbyt głęboko, aby zwykły krem był w stanie zaradzić tej sytuacji. Eksperci stawiają raczej na naturalne metody profilaktyki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dostosowane odżywianie, pobudzające produkcję dobrej jakości kolagenu, ruch (w przypadku kobiet w ciąży zalecana jest rozwaga) oraz unikanie stresu, ponieważ wówczas mamy do czynienia z produkcją kortyzolu, określanego często mianem hormonu stresu, który wstrzymuje wytwarzanie kolagenu w naszym organizmie.  Możliwe są też specjalne zabiegi kosmetyczne poprawiające jędrność i nawilżenie naszej skóry, zwłaszcza w obszarach które są najbardziej narażone na powstanie rozstępu tj. brzuchu, piersiach czy biodrach, ale też łydkach i kolanach, gdzie mogą się pojawić w okresie dojrzewania.

Usunięcie rozstępów

Co jednak, kiedy zmiany już pojawią się na naszej skórze? Wbrew pozorom to nie tragedia i spokojnie zdołamy przywrócić jej dawny blask. Choć tak jak pisaliśmy wcześniej raczej na nic zdadzą się tu wszelkiego rodzaju maści i preparaty to z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna i zaawansowane metody pozwalające na usunięcie rozstępów tak, jak zwykłych blizn.

Jedną z polecanych metod w tej sytuacji jest karboksyterapia. To nowość medycyny estetycznej, zyskująca coraz większą popularność. Wykorzystanie dwutlenku węgla, głównego elementu tej metody, jest doceniane przede wszystkim za szybki efekt, często widoczny już po pierwszej wizycie oraz stosunkowo niski koszt. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tak potrzebnych w procesie usuwania rozstępów.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej igły regulowanej ilości CO2, która rozchodzi się po zaplanowanym obszarze, co można z łatwością zaobserwować w czasie trwania procesu. Postrzegany jest raczej jako bezbolesny, gdyż jedynym dyskomfortem jaki możemy odczuć w trakcie zabiegu jest ukłucie igły oraz wrażenie „rozpychania się” gazu w naszym organizmie. Czas trwania jednego zabiegu zależy oczywiście od wielkości rozstępu, jednak nie powinien on przekroczyć kilkunastu minut. W przeciwieństwie do drobnego liftingu twarzy, czy innych podobnych zabiegów, do których także jest wykorzystywana karboksyterapia, całkowitego usunięcia rozstępów nie uda się dokonać podczas jednej wizyty. Z pewnością konieczne będzie ich ponowienie, a osiągnięcie pełnego efektu powinno nastąpić już po kilku zabiegach.

Niestety karboksyterapia wiążę się z szeregiem przeciwskazań co w pewnym stopniu powstrzymuje ekspertów w zachwytach nad tą metodą. Choć jest określana jako prosty zabieg to nie mogą z niej skorzystać m.in. osoby cierpiące na cukrzycę, padaczkę, choroby płuc, nowotwór lub hemofilię. Lista jest długa, a uzupełniają ją takie dolegliwości jak trądzik różowaty czy opryszczka. Podobnie jak w przypadku innych metod z karboksyterapii nie można skorzystać będąc w trakcie ciąży.

Innym nowatorskim rozwiązaniem w tym zakresie są zabiegi przy wykorzystaniu fali akustycznej. W pełni nieinwazyjna metoda polega na wytworzeniu odpowiedniej mocy fali akustycznej oraz skierowaniu jej na wyznaczony obszar. Co ważne, pobudza to produkcję kolagenu i elastyny, a wygładzenie i zwiększenie napięcia skóry jest widoczne już po pierwszym zabiegu. Dodatkowo Cellar AWT, bo tak nazwa się jedno z urządzeń wykorzystywanych do stosowania tej metody, rozbija tkankę łączną budującą blizny czy rozstępy co doprowadza do jej przebudowy. Łącznie może to doprowadzić do znacznego zmniejszenia widoczności rozstępu i stanowi świetną alternatywę dla osób obawiających się inwazyjnych metod rozwiązania tego problemu.

Mezoterapia

Za jedną z najskuteczniejszych metod jest jednak uznawana mezoterapia. Polega ona na podaniu podskórnym substancji aktywnych w miejsca objęte danym problemem estetycznym. Wyróżniamy tutaj mezoterapię igłową oraz frakcyjną, a różnica polega na sposobie podania substancji. O ile bowiem mezoterapia igłowa polega na użyciu w tym celu cienkiej igły, tak podczas zabiegu mezoterapii frakcyjnej wykorzystywana jest specjalna głowica, tworząca nawet 500 000 kanalików sięgających aż do skóry właściwej, co pozwala na większe przenikanie substancji aktywnych. Bez względu na metodę oba zabiegi są przeprowadzane z wykorzystaniem znieczulenia oraz w pełnej sterylności co zapewnia pełny komfort i bezpieczeństwo.Do przeciwskazań należy m.in. choroba nowotworowa, ciąża, a niektórzy specjaliści odradzają zabieg także w trakcie karmienia piersią. Zazwyczaj do osiągniecia pełnego efektu koniecznych jest kilka wizyt w klinice w ustalonych wcześniej odstępach czasu.

SC Beauty Magazine