fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Związek witaminy D z otyłością

Z najnowszych badań wynika, że niedobory witaminy D w młodym wieku, mogą doprowadzić do zwiększonego gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i powstania otyłości wisceralnej.

Na łamach American Journal of Clinical Nutrition opublikowano wyniki analiz prowadzonych przez 30 miesięcy przy udziale 479 dzieci w wieku 5-12 lat. Młodzi pacjenci pochodzili z Bogoty i w większości cierpieli na niedobory witaminy D.

Naukowcy z University of Michigan sprawdzali związek między poziomem cholekacyferolu a wskaźnikiem BMI, obwodem talii i grubością podłopatkowego fałdu skórno-tłuszczowego. Okazało się, że dzieci z najniższym początkowym poziomem witaminy D szybciej przybierały na wadze, a tkanka tłuszczowa gromadziła się u nich głównie w okolicy brzusznej.

Ponadto stwierdzono, że brak witaminy D spowalniał wzrost dzieci, ale tylko w przypadku dziewczynek. Nie wpływał on natomiast na wzrost chłopców.

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni UV. Ponadto możemy ją znaleźć w niektórych produktach żywnościowych, takich jak: tran, ryby, wątroba, jaja i grzyby.

Źródło: Kopalnia Wiedzy