fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zwykły chwast jest w stanie pokonać raka skóry

Jak donosi British Journal of Dermatology popularna roślina ludowa o nazwie wilczomlecz ogrodowy może okazać się skuteczna w walce z nowotworami skóry.

Wilczomlecz ogrodowy (Euphorbia peplus L.) produkuje drażniący sok, który w medycynie ludowej był wykorzystywany na złośliwe zmiany skórne. Badacze z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić skuteczność rośliny w walce z rakiem skóry. Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 36 pacjentów u których występowały dwa typy nowotworów: podstawno – oraz kolczystokomórkowy.

Polegało ono na nakładaniu (zarówno rano jak i wieczorem) soku z wilczomleczu na miejsca objęte zmianami nowotworowymi przez okres trzech dni.  Po upływie miesiąca badacze skontrolowali zmiany skórne i okazało się, że 41 z 48 nowotworów praktycznie zniknęło, co potwierdzono także obserwacją mikroskopową.

Wyniki 15 miesięcznych badań wykazały, że u 68, 5 proc. chorych po zastosowanej terapii nie wykazano wznowy.

Naukowcy są przekonani, że sok z wilczomleczu może okazać się złotym środkiem na nowotwory skóry, gdyż nie tylko niszczy komórki nowotworowe, ale również wykazuje silne działanie aktywujące neutrofile.